Test karavanu McLOUIS Glamys 326 – Karavany Bratislava

Test karavanu McLOUIS Glamys 326 – Karavany Bratislava

V spolupráci so spoločnosťou Karavany Bratislava sme dostali na 3-dňový test karavan McLOUIS Glamys 326 na podvozku Fiat Ducato s motorom 2,3l multi-jet (150k.)

Piatok 13.03.2020 / 9:00 prevzatie karavanu v Bratislave

Prevzali sme si karavan a dostali sme krátku inštruktáž, čo ako funguje a ako sa to má správne používať. Hneď pri prvom pohľade sa nám karavan veľmi páčil. Jeho robustné, ale ergonomické a elegantné spracovanie dodáva pocit bezpečia a luxusu na kolesách. Karavan bol čistý a voňavý (samozrejme aj vydezinfikovaný). Mali sme v ňom pripravené všetko potrebné, t.j. uteráky, posteľnú bielizeň, vankúše, paplóny a plachty, kempingovú súpravu a kompletné kuchynské vybavenie. Jednoducho všetko, čo patrí k základnej výbave „karavanistu“.

Zasadli za volant tejto „lode“ a presunuli sme sa prvých približne 5km od miesta prevzatia, kde sme si do karavanu naložili svoje osobné veci  spolu s nákupom potravín od sponzora cesty, spoločnosti KON-RAD. Okrem potravín sme nakúpili aj zeleninové a ovocné šťavy značky Zdravo a osviežujúce sýtené nápoje SANPELLEGRINO.

Približne okolo 12:00 sme vyrazili z Bratislavy do Banskej Bystrice, v ktorej sme si vybavili vopred dohodnuté stretnutie. Za necelú hodinku sme sa dopravili  k Počúvadlianskmu jazeru pri Banskej Štiavnici, kam sme dorazili 17:15. Stihli sme si urobiť zopár fotografíí,  našli sme pekné miesto na zaparkovanie(približne 10 metrov od jazera), zabezpečili  sme karavan, spustili potrebné energie a začali sme si pripravovať večeru.

Pretože sme chceli ušetriť nejaké to percento energie a zároveň aj otestovať malú kempingovú baterku od druhého sponzora tejto cesty (Svetelná pošta),využili sme túto ideálnu príležitosť na jej dôkladný test. Testovaná baterka mala tri režimy svietenia svojim výkonom a svetelnosťou nás milo prekvapila. Svetlo, ktoré vydávala (technológia led) nenamáhalo oči a v najsilnejšom režime svietenia osvetlila silným svetlom celý priestor karavanu. Nahradila tak približne 7 karavanových svetiel. Jednoznačne odporúčame.

V čase okolo 20:30 sme išli oddychovať a načerpať tak sily na ďalší deň. Nezabudli sme samozrejme ani na osobnú hygienu a teplú sprchu.

Sobota 14.03.2020 / 8:30

Práve sme sa zobudili. Noc bola pokojná a kľudná. Teplota vonku bola približne 4-6 stupňov, ale v karavane sme mali približne okolo 20,5 stupňa. Kúri sa pomocou dvoch plynových bômb. Pripravili sme si chutné raňajky, posilnili sme sa a doplnili vitamíny ovocnou šťavou od nášho sponzora tejto cesty (KON-RAD a Zdravo) a pripravovali sme sa na pokračovanie našej cesty.

Rozhodli sme sa, že aj nasledujúcu noc strávime pri vode a preto naša voľba padla na kemping pri Liptovskej Mare. Okolo 11:30 sme opustili Banskú Štiavnicu a začala sa druhá etapa našej cesty testu karavanu. Aktuálne je 13:15 a my sme na Donovaloch, kde sme sa zastavili na prípravu obedu a záznamu priebehu našej cesty. Treba povedať, že karavan nám veľmi prirástol ku srdcu a doslova sme si ho zamilovali.

15:40 Po príchode na Liptovskú Maru sme nenašli vhodné  miesto pre kempovanie s karavanom  a preto sme sa rozhodli presunúť do obce Vavrišovo, kde sme sa pripojili na wi-fi. Inak ostávame stále sebestační (plyn, voda a elektrina). Vodu máme na 55%, elektrická energia je na 97% (jazdou sa dobíja), plyn – kúrenie nám ide stále. Pripravíme si niečo malé na jedlo a opäť si poznamenáme svoje  postrehy.

Ak sa niekto rozhodne cestovať karavanom, prvé čo ho napadne je miera bezpečnosti. Tu treba spomenúť, že zabezpečenie karavanu je na veľmi vysokej úrovni. Exteriérovo má všetko svoje zámky + bezpečnostné prídavné zamykanie. Znamená to, že hlavné dvere ako aj všetky vonkajšie dvierka sa dajú uzamknúť okrem svojho vlastného uzamknutia aj prídavným zabezpečením. Takto si vieme zabezpečiť aj kabínu. Uzamkneme z vnútra klasickým ,,centrálom, + vieme použiť doplnkové zabezpečenie, čo je dôležitý prvok bezpečnosti karavanu.

Skúsme sa teraz pozrieť na jeho výbavu. Okrem množstva odkladacích priestorov ktoré sme využili len na približne 20%,sa v karavane nachádzajú elektrické zásuvky, množstvo svetiel a osvetlenia, klimatizácia, kúrenie, tv, 12v zásuvka, plynový sporák, umývadlo, samostatná kúpeľňa – sprcha a WC, zrkadlá, sieťky proti komárom, veľká chladnička s mrazničkou, ukazovateľ stavu karavanu ( percentá batérie, percentá vody a ďalšie dôležité informácie)

Komfort karavanu je na veľmi vysokej úrovni. Kvalitné materiály, kvalitná posteľ, pomerne veľa priestoru.  Takto si predstavujeme moderný, multifunkčný (nielen) dopravný prostriedok. Je to vlastne malý hotel na kolesách. Predstava, že všetko potrebné a dôležité máte po ruke bez toho, aby ste museli opustiť svoj „bejvák“ je príjemná.

Jazdné vlastnosti sú taktiež na veľmi dobrej úrovni, rovnako ako aj celkové spracovanie. Všetko je presne tam, kde by to človek prirodzene hľadal. Výrobcom udávaná spotreba testovaného karavanu  sa pohybovala pri ekonomickej jazde okolo 10,8 litra nafty a v tejto hladine sa pohybujeme aj my –  naša priemerná spotreba bola v rozpätí  10,5 až  11,5 litra.

Prejazdili sme približne 750 km.

Nedeľa 15.03.2020

Po prebudení sme sa rozhodli presunúť sa k Bratislave, kde sme prenocovali poslednú noc. Zásoby vody, plynu a elektrickej energie nám vydržali až do konca nášho testu.

Celkovo hodnotíme našu skúsenosť s karavanom ako zaujímavú a príjemnú. Takýto spôsob cestovania má svoje nesporné výhody. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú zábavu, relax a oddych. Jazda v karavane je presne to, čo robí zo zaujímavého cestovania nadštandardný zážitok. Karavan sa šoféruje veľmi dobre a hneď od prvých chvíľ sme si ho doslova zamilovali.

CESTOVANIE